Výstraha pre všetky ženy: Túto vec používa skoro každá druhá žena. Ak si nedáte pozor, môžete stratiť pamäť, vlasy, nechty…

Všetky ženy pozor! Používaním tohto môžte stratiť pamäť, vlasy, nechty… Príbeh s rovnakým scenárom sa môže stať aj vám, ak urobíte rovnakú chybu!

Jedného dňa istá žena omdlela vo vlastnej kúpeľni. Už dlhší čas pozorovala vypadávanie vlasov a nechtov. Podľa doktorov bolo toto všetko výsledkom toxického šoku spôsobeného používaním tampónov. Nielenže jej vypadávali vlasy a nechty, dokonca aj koža!

Z tohto dôvodu ju lekári priviedli do umelého spánku a prebudili až po 8 dňoch. Nepamätala si svoje 3 dcérky a dokonca nevedela ani kto je. Vyzeralo to, že jej mozog prestáva fungovať. Nevedela dokončiť vetu a problémy jej robila aj chôdza. Liečba trvala dlhé 2 roky. Špecialisti varujú, že používanie tampónov môže byť veľmi riskantné. Je nevyhnutné ich správne aplikovať a meniť aspoň raz za 8 hodín.

V opačnom prípade spolu s krvou, teplotou a vlhkým prostredím vytvárajú ideálne podmienky na tvorbu nebezpečných baktérií. Ak používate tampóny v noci, nie je nevyhnutné ich meniť až do rána, nakoľko vo vodorovnej polohe je krvácanie menej intenzívne.

Niečo viac o TSS = syndróme toxického šoku

Syndróm toxického šoku spôsobujú baktérie, ktoré sú prítomné v každom organizme. Problém však nastáva, keď baktérie začnú vyrábať toxíny. Ložisko infekcie sa môže nachádzať nielen v pošve, ale aj v krku, krvi alebo v otvorenej rane. Preto môže postihnúť nielen ženy, ale aj muža alebo deti. Polovica prípadov TSS sa však objavuje u menštrujúcich žien. TSS je preto spájaný s používaním tampónov, najmä s ich nedostatočne častou výmenou.

Prvé príznaky choroby

K príznakom syndrómu toxického šoku patria náhla vysoká horúčka, nevoľnosť, hnačka, bolesti svalov, bolesti hlavy, vyrážka (najmä na rukách a nohách, pripomína oparenie kožu). V najhorších prípadoch dochádza k dezorientácii, chorý upadá do šoku a stráca vedomie. Syndróm toxického šoku je stav ohrozujúci život, preto je potrebné okamžite privolať lekársku pomoc.

Zvýšená bezpečnosť používania tampónov

Menštruačné tampóny sú malé a pohodlné, ale majú aj veľa nevýhod. Väčšina žien si na ne zvykla natoľko, že úplne zanevrela na vložky. Nesprávnym používaním tampónov a ich výhradným nosením si pritom môžete spôsobiť i tak závažné komplikácie ako je syndróm toxického šoku alebo neplodnosť.

* Kedy radšej tampóny vymeniť za vložky?

Ak používate iba tampóny, koledujete si o malér. Zvlášť v čase silného krvácania sa v nahromadené krvi rozmnožujú baktérie a ak tampón nevymeníte včas, môžete si spôsobiť nielen syndróm toxického šoku, ale aj zápalové ochorenie maternice. Preto v čase silného krvácania používajte radšej vložky. Ak sa tampónov nechcete vzdať, meňte je každé tri hodiny.

* Menštruačné tampóny na noc?

Ďalšie chybou pri používaní tampónov je, keď s ním spíte. Tampón by v tele nemal zostávať dlhšie ako osem hodín, inak hrozí premnoženie baktérií zakončené syndrómom toxického šoku, zápalom alebo v „lepšom prípade“ len bolestivým výtokom.

* Správna výmena tampónov

Tampóny meňte vždy len čistými rukami a ak nemáte možnosť umyť si ruky, použite tampón s aplikátorom. Tampón nezabraňuje vniknutiu baktérií, preto v čase menštruácie zabudnite na kúpanie v kalných vodách rybníkov či priehrad.

Zdroj