10 NAJ salašov a kolíb

Ktorý Slovák by dokázal odolať volaniu bryndzových halušiek, pirohov či žinčice ? Najlepší zážitok spojený s týmito lahôdkami získate v drevených zruboch obklopených prírodou, ktorými znie ľudová hudba a ich personál je oblečený v krojoch. Zo slovenských salašov a kolíb sme sa pritom rozhodli vyzdvihnúť tie, kde sa popri gastronómii kladie dôraz aj na iné služby, či už ide o živú ľudovú muziku, kontakt s ovečkami a ďalšími živočíchmi, organizáciu podujatí pre verejnosť, predaj domácich produktov alebo ukážky ich výroby.

………………………………………………………………………………………………………..

SALAŠ ZBOJSKÁ

mapa zbojska

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Salaš Zbojská leží v rovnomennom sedle Veporských vrchov neďaleko obce Pohronská Polhora v okrese Brezno, kde popri ňom prechádza cesta aj jedinečná ozubnicová železnica z Tisovca. Ponúka dobroty tradičnej slovenskej kuchyne a predáva vlastné suveníry, syrové a mäsové produkty. Salaš obklopuje príroda Národného parku Muránska planina, ktorú možno spoznať peši, z dobového mini autobusu Zbojnícka strela, na koňoch huculského plemena alebo na bicykli, ktorý vám tu zapožičajú. Zbojnícka história oblasti je stále živá v názve Zbojnícky dvor aj v tematickom Náučnom chodníku Jakuba Surovca. Na salaši sa konajú letné detské tábory a podujatia folklórneho, gastronomického a country charakteru.

………………………………………………………………………………………………………..

KOLIBA U SV. KRIŠTOFA

krstof

sv kristof

Koliba nesúca meno sv. Krištofa je situovaná na Uľanskej ceste neďaleko Starých hôr a Španej doliny a natrafíte na ňu napríklad počas cesty z Banskej Bystrice do Donovalov. Malebná zrubová stavba je vďaka svojej detailnej výzdobe a kozubu skutočnou pastvou pre oči a patrí k nej aj letná terasa, rozsiahle parkovisko a furmanská izba vhodná pre skupiny a súkromné akcie. Pri kolibe si môžete zakúpiť rozličné dobroty vyrobené z ovčieho mlieka a vaše ratolesti sa pobavia na detskom ihrisku. Vždy v piatok a v sobotu vám posedenie v Kolibe u sv. Krištofa spríjemní živá ľudová hudba a pred pár dňami ste tu mohli byť v rámci charitatívnej akcie svedkami varenia boršču s biatlonistkou Nasťou Kuzminovou.

………………………………………………………………………………………………………..

SALAŠ KRAJINKA

kr

krajinka

Útulný Salaš Krajinka s autentickou vidieckou atmosférou nájdete, ak sa z Ružomberka vydáte smerom do Martina. Salaš na tomto mieste funguje už od roku 1983 a chovu oviec sa venuje dodnes, vďaka čomu máte možnosť byť svedkami pasenia a dojenia oviec a tiež spracúvania ich mlieka, z ktorého sa vyrábajú lahodné syrové produkty ponúkané na predaj. Tunajšia reštaurácia sídli netradične v maštali s dobrým výhľadom na ovečky a z návštevy Salaša Krajinka si môžete tiež odniesť pekný suvenír alebo chrumkavé pečivo z jeho vlastnej pekárne. Súčasťou areálu je kuriózna Výstava historických traktorov, rozličné drevené objekty a živé kamery umožňujúce nahliadnutie do života na salaši cez jeho webovú stránku.

………………………………………………………………………………………………………..

KOLIBA ŽERUCHA

zerucha1

zerucha

Príjemne pôsobiaca Koliba Žerucha vás k sebe láka na ulici Horská v Štrbe v smere k obľúbenému Štrbskému plesu. Z menu jej reštaurácie si vyberú milovníci tradičných slovenských, mäsitých aj vegetariánskych pokrmov. Koliba biatlonistu Pavla Hurajta a jeho manželky vyniká svojou ponukou sprievodných akcií, ktoré pre svojich návštevníkov v prípade záujmu organizuje. K tým patrí vítanie prichádzajúcich chlebom a soľou, živá ľudová hudba, ukážky poľovníckeho vábenia a remesiel ako je košikárstvo, drotárstvo, hrnčiarstvo či výroba medovníkov. Priestory koliby sú v prípade záujmu k dispozícii aj pre rodinné a firemné akcie rôzneho charakteru.

………………………………………………………………………………………………………..

SALAŠ SYREX ZÁZRIVÁ

kol

zazriva

Korbáčiky zo Zázrivej sú priam legendárne a pokiaľ by ste radi odhalili tajomstvo ich výroby, zamierte do miestneho Salašu Syrex. Ten sa nachádza na Rovnej hore v časti Demkovská rovno pod siluetou majestátneho Malého Rozsutca. V Salaši Syrex Zázrivá zistíte tiež viac o procese tvorby parenice a navštívite priľahlú predajňu. Môžete si v nej zakúpiť syrové a mliečne produkty, ktoré majú okrem bežnej podoby aj tvar Jánošíka, valašky, jeleňa či zajaca. Na predaj sú tiež suvenírové šálky, ovocné a bylinné štavy, pečivo a slanina. V salaši nechýba reštaurácia, ktorá nesklame ani tých najnáročnejších zákazníkov a dvaja bačovia starajúci sa o rozsiahle stádo oviec.

………………………………………………………………………………………………………..

KOLIBA RUSTICANA

rus

Pravá slovenská koliba zrubového typu vás rada privíta na Zámostského ulici v Nemeckej pri ceste vedúcej do blízkej Banskej Bystrice. Dobroty našej kuchyne sú v nej samozrejmosťou rovnako ako chrumkavý chlieb a koláče vlastnej pekárne. Koliba Rusticana myslí na svojich najmenších návštevníkov, ktorí si tak prebytočnú energiu môžu vybiť v detskom kútiku s trampolínou, hojdačkami, preliezkami a pieskoviskom. Nielen deti radi pozorujú tunajších obyvateľov mini zoo, ku ktorým patria ovce, kozy, kôň, poník, ba dokonca aj exotický páv. Koliba organizuje pre svojich hostí v priebehu roka aj podujatia na Deň detí a Mikuláša, ako aj fotografické súťaže Miss Rusticana a Bláznivá detská foto.

………………………………………………………………………………………………………..

KOLIBA GRÉTA

gre

greta

Romanticky ladená koliba je súčasťou hotelového komplexu rodiny Považskej a pri jej návšteve teda môžete spojiť tradície s modernosťou a relaxom v tunajšom wellness centre. Nachádza sa v obci Liptovská Sielnica prakticky na brehoch vodnej nádrže Liptovská Mara. Jedálny lístok Koliby Gréta kladie špeciálnu pozornosť na typickú kuchyňu regiónu Liptov a vždy v sobotu sa v reštaurácii konáva veselá grilovačka, kde tú správnu náladu dodáva živá ľudová muzika a na ktorú sa je lepšie pre veľký záujem vopred náhlasiť. Pravidelne sa pripravujú tiež degustácie vín a sezónnych pokrmov. Priestory koliby si je možné prenajať pre organizovanie svadieb, teambuildingov a iných súkromných akcií.

………………………………………………………………………………………………………..

PENZIÓN KOLIBA

pen

koliba

Ako už jeho meno napovedá, tento objekt je súčasne penziónom aj kolibou a natrafíte naň na území Tatranskej Kotliny vo Vysokých Tatrách. Môžete sa z neho ísť kochať krásou prírody Národného parku Vysoké Tatry, Belianskych Tatier aj vstúpiť do Belianskej jaskyne, ktorú preslávila jej Hudobná Sieň a ktorá sa rozprestiera rovno oproti kolibe. Interiér koliby vzdáva hold ľudovej architektúre spod tejto časti Tatier a jej krásne dekorované steny zdobia kroje, valašky a iné kuriozity. V Penzióne Koliba vo večerných hodinách vyhráva živá ľudová hudba spríjemňujúca slovenské, svetové aj diétne jedlá. Súčasťou areálu je vlastné parkovisko a detský kútik.

………………………………………………………………………………………………………..

SALAŠ CABAJ

cab

cabaj

Domovom Salaša Cabaj je obec Cabaj – Čápor v okrese Nitra, kde si môžete pochutnať na mnohých pochúťkach, ktorých recepty sa predávali z generácie na generáciu. Reštaurácia sa skladá zo salaš sály s denným barom, koliby s otvoreným ohňom, poľovníckeho salóniku s trofejami a krytej letnej terasy. Tieto miestnosti sú dostupné pre organizáciu rozličných osláv, v rámci ktorých sa im podľa vašich požiadaviek prispôsobí výzdoba aj jedálny lístok. Salaš okrem toho v priebehu roka uskutočňuje vlastné akcie v podobe veľkonočnej jahňaciny, divinových, husacích a kačacích hodov a tiež populárneho Festivalu halušiek. Deň plný halušiek, hudby, súťaží a atrakcií pre deti vás do Salašu Cabaj volá už 25. júna 2016.

………………………………………………………………………………………………………..

KOLIBA SKI GRÚNIKY

gru

gruniky

Náš článok zakončujeme predstaviteľkou kolíb Oravy, ktorú nájdete na území lyžiarskeho strediska Ski Grúniky – Sihelné pri obci Sihelné v okrese Námestovo. Popri špecialitách domácej kuchyne si z jej menu možno zvoliť aj jedlá medzinárodného rázu zapité kvalitnými druhmi vína alebo čapovaným pivom. Koliba Ski Grúniky pôsobí priam rozprávkovo, celá je odetá v dreve a zatiaľčo jej prízemie s krbom pôsobí vidieckym dojmom, prvé poschodie nesie vzhľad poľovníckej izby a zdobia ho početné poľovnícke trofeje zvierat ulovených v regióne hornej Oravy. Koliba disponuje vlastným parkoviskom, môžno si ju prenajať na súkromné účely, v zime sa z nej vybrať na lyžovačku a v lete na bicykel v bike parku.

modra