10 NAj fariem a ekoparkov

Pobytom v mestách sa čoraz viac vzdaľujeme od života našich predkov a nielen pre deti môže byť preto návšteva spomenutých fariem, gazdovstiev a ekoparkov obohacujúcim zážitkom. Zoznámite sa na nich s tradičným vidieckym spôsobom života, domácimi zvieratami, povozíte na koňoch či ochutnáte rôzne lahôdky. Ich upokojujúce prostredie je tiež ideálnym liekom na stres a nabije vás novou pozitívnou energiou.

BIOFARMA PRÍRODA

biofarmaa

Obľúbená biofarma sídli v oblasti Dúbrava – Botanická záhrada neďaleko Stupavy v krásnej a pokojnej prírode bývalej botanickej záhrady Univerzity Komenského. Obývajú ju ovce s čuvačom Bodríkom, ťažné kone Kubo a Mica, somárik Artur, poník Ďurko, kozy, mačky, králiky, hydina, prasiatka aj diviak Šaňo. Areál Biofarmy Príroda – Salaš Stupava je návštevníkom k dispozícii celoročne a jeho súčasťou sú detské ihriská s rôznymi aktivitami pre vaše ratolesti, reštaurácia Koliba s ponukou vlastných bioproduktov, pekáreň a mliečnica. Z Bratislavy sa tu dá dostať tak autom, ako aj verejnou dopravou, zo Stupavy vás na miesto privedie náučný chodník a mnohí turisti prichádzajú tiež na bicykli.

……………………………………………………………………………………………………

GAZDOVSTVO UHLISKÁ

uhlisko

uhlska

Domovom Gazdovstva Uhliská je Nemšová – Trenčianska Závada v Bielych Karpatoch a medzi jeho zvieracích obyvateľov patria viaceré kone rozličných plemien, kravy, ovce, kozy, somáre, zajace a sliepky. Tunajšie koníky sa využívajú aj pre jazdecké kurzy, jazdu v koči či vodenie najmenších návštevníkov a je pre ne vybudovaná krytá jazdecká hala aj otvorená jazdiareň. Občerstviť sa počas výletu môžete v tunajšom hostinci, ktorý predáva aj vlastné produkty tohto rodinného gazdovstva. Natrafíte tu tiež na detský kútik, tradičné poľnohospodárske nástroje a po zhruba dvadsať minút dlhej prechádzke sa ocitnete pri 26 metrov vysokej rozhľadni Vršatec.

……………………………………………………………………………………………………

DETSKÁ FARMA HUMANITA

hu

humanita

Možnosťou ako môžu vaši potomkovia spoznať tradičnú farmu a jej obyvateľov aj nakŕmiť je Detská farma Humanita sídliaca pod dozorom majiteľa Bertrama Betáka pri Kráľovej nad Váhom na ceste medzi Šaľou a Galantou. Farmu obývajú tak domáce (kone, ovce, kozy, hydina, prasiatka, psy, mačky…), ako aj exotické živočíchy (ťava, lama, opičky, pštros, páv) a má tiež vlastné terárium s krabmi, pavúkmi, hadmi a jaštericami. Na tunajších koňoch a poníkoch sa dá previesť a využívajú sa pri hypoterapii. Pre deti sa organizujú letné tábory Indiánske leto a Jazdecký tábor, ako aj krúžky, v rámci ktorých sa prevtelia do kože farmára, remeselníka alebo divadelníka.

……………………………………………………………………………………………………

GAZDOVSKÝ DVOR TURÁ LÚKA

tura1

tura

Preniesť sa do minulosti a približíť sa vidieckemu životu kopaničiarskeho obyvateľstva v prvej polovici 20. storočia máte možnosť v priestoroch Gazdovského dvora Turá Lúka v Myjave. Tu funguje stála expozícia s ukážkami typických krojov, nástrojov, mlátačky, hrabačky, rajtára a iných dnes už málo známych predmetov . Na dom aj jeho kozy, ovce, králiky a sliepky dozerajú gazda s gazdinou a počas roka sa pri ňom organizujú viaceré netradičné podujatia ako je Udupávanie humna, Drápačky, Kopaničiarska svadba a podobne. Máte tu možnosť ochutnať rozličné dobroty domácej kuchyne, vyskúšať si myjavský kroj a prejsť sa k blízkej rozhľadni na vŕšku Hrajky.

……………………………………………………………………………………………………

GAZDOVSKÝ DVOR TURČIANSKE KĽAČANY

dom

klacany

Polohou uprostred Národného parku Malá Fatra sa môže pýšiť agroturistický komplex ponúkajúci náhľad do salašníctva a vidieckeho spôsoba života v regióne Turiec. VGazdovskom dvore Turčianske Kľačany v okrese Martin sa oplatí ochutnať lahôdky jeho kuchyne aj produkty ponúkané na predaj. Vyskúšajte si výrobu syra na vlastnej koži a povozte sa na konskom chrbte alebo v koči ťahanom koníkmi obdivujúc krásy okolitej prírody. Gazdovský dvor disponuje vlastným zverincom s prasiatkami, kozami, ovcami, kravami, hydinou aj pávmi a deti sa v ňom pobavia taktiež v parku s preliezkami. V prípade záujmu o špeciálne zážitky máte k dispozícii letné tábory a tematické akcie ako Ovčiarsky deň či Mitrovanie.

……………………………………………………………………………………………………

EKOPARK RELAX ČIERNA VODA

cierna

cierna voda

Ako meno tohto ekoparku napovedá, jeho návšteva je prakticky zaručením strávenia pohodových a pokojných chvíľ. Nakoľko sa nachádza na území niekdajšieho koryta Čiernej Vody neďaleko Sládkovičova v okrese Galanta, je v ňom zeleň úzko prepojená s vodnými plochami, čo umožňuje venovať sa športovému alebo rekreačnému rybolovu. V Ekoparku Relax Čierna Voda si okrem rýb nažívajú aj muflóny, bažanty, diviaky, srnky a viaceré domáce zvieratká. Veľká lúka dáva priestor na loptové hry, opekanie a stanovačku a ak by vám vyhladlo, zamierte do miestneho bufetu alebo reštaurácie. Obe disponujú terasami a pri bufete nájdete aj menšie pieskovisko s hojdačkami.

……………………………………………………………………………………………………

MINIFARMA LUBINA

lubina1

lubina

Minifarma Lubina sa pod dohľadom nadšených manželov Ježíkovcov nachádza v rovnomennej obci v okrese Nové Mesto nad Váhom a vyniká tým, že väčšina jej zvieracích obyvateľov má menšie rozmery než obvykle a pochádza z rôznych európskych krajín. K nim patria ovce, kozy, poníci, prasiatka, kravička, husi či sliepky, to všetko vo verzii mini. Väčšie príklady fauny zastupujú sliepky Brahmanky veľké, prepelice a írsky vlkodav. Všetky živočíchy je pritom možné nielen pozorovať, ale aj pohladiť a nakŕmiť, nakoľko sú priateľské a zvyknuté na kontakt s ľuďmi. Pri ohradách natrafíte aj na oddychovú sekciu, rôzne kuriozity pre najmenších a bufet predávajúci občerstvenie a tematické suveníry.

……………………………………………………………………………………………………

ABELAND

abe

abeland

O Abelande ste možno už počuli aj pod menom Gazdovská dedinka alebo Dedinka remesiel a umenia. Tak či onak sa jedná o farmu rodiny Abelovcov sídliacu v obci Lozorno v okrese Malacky, ktorá rada uvíta návštevníkov každú sobotu mimo letných prázdnin, vždy od desiatej ráno až do zatmenia. V Abelande sa chovajú ovce, kozy, poník, husy, kačky či pstruhy v rybníku, zatiaľčo v záhrade sa pestujú rozličné druhy zeleniny, ovocia a bylín. K areálu patrí taktiež kováčska dielňa, remeselnícke miestnosti, koliba s čajovňou a detské ihrisko. Unikátom dedinky je v neposlednom rade tunajšia ponuka tematicky ladených rodinných dobrodružsitev, v rámci ktorých zakúsite s členmi vašej rodinny farmársky alebo lovecký život.

……………………………………………………………………………………………………

GAZDOVSTVO MAREKOV DVOR

mar

marekov dvor

V tomto gazdovstve rodiny Marekovcov zakúsite autentický vidiecky život v oblasti Vrchy a miestnej časti Sedmák nachádzajúcej sa medzi obcami Drábsko, Lom nad Rimavicou a Sihla v okrese Brezno. Gazdovstvo Marekov dvor poskytuje jazdecké služby svojich koní, nadojenie kravského mlieka, z ktorého vyrába syry a oštiepky, ako aj kontakt s kozami, králikmi, mačkami, psami a hydinou. Domáci organizujú v prípade záujmu tiež exkurzie po gazdovstve, výlety do okolitej prírody alebo na bicykli a letné pobyty pre deti. Turistom je gazdovstvo otvorené v mesiacoch máj až október, pričom v období letných prázdnin sa vzhľadom na tábory odporúča vašu návštevu radšej vopred ohlásiť telefonicky.

……………………………………………………………………………………………………

EKOPARK HOLÁ HORA PREŠOV

eko

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ekopark Holá Hora je situovaný na Botanickej ulici pri Kolmanovej záhrade v Prešove a spadá pod správu Technických služieb mesta Prešov. Ide o prírodnú oblasť pokrytú zeleňou a stromami, kde si môžu nielen rodiny s deťmi príjemne oddýchnuť alebo sa venovať rozličným aktivitám. Napríklad pozorovať ovce, kozy, poníky, lamu a iné zvieratká v mini zoologickej záhrade, povoziť sa v hipodrome, zahrať na detskom ihrisku alebo sa do niečoho zahryznúť v bufete. Deti možno prihlásiť v prešovskom ekoparku aj na niektorý z troch modulov, počas ktorých sa zábavným spôsobom dozvedia viac o prírode a o tom, ako ju chrániť. Témami modulov sú: Ekologická stopa, Lesným chodníčkom a Na tom našom dvore.

modra